قیمت مس

مس یک فلز مهم و پر کاربرد است که با دارا بودن قابلیت‌های خاص، به جز جدایی ناپذیر زندگی انسان تبدیل شده است. این فلز قرمز رنگ بوده و رسانای خوبی برای جریان الکتریکی است. مقاومت بالا، شکل پذیری راحت، قابلیت خم پذیری و ... باعث کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف شده است.

کاربردهای مس:
• صنعت برق
مس یکی از بهترین و ارزان‌ترین فلزهای رسانای جریان الکتریسیته است که به ‌راحتی می‌تواند جریان برق را از خود عبور ‌دهد. صنعت برق یکی از بزرگترین مصرف کنندگان مس، نسبت به صنایع دیگر است. این فلز برای ساخت کابل‌های برق فشار قوی، متوسط، ضعیف، به عنوان بخش اصلی موتورها و مبدل‌ها، آهن‌رباهای الکتریکی، لامپ‌های خلاء، لامپ‌های اشعه کاتدی و مگنترون‌ها در مایکروویو به کار می‌رود.
• صنعت کشاورزی
مس یک ماده مغذی و مورد نیاز برای رشد بهتر بافت‌های زنده در گیاهان و دیگر جانداران است. از این فلز برای اصلاح خاک کشاورزی، کنترل بیماری قارچی، به عنوان محرک برای رشد مرغ و مبارزه با حلزون‌ها در گیاهان استفاده می‌شود.
• صنعت پزشکی
این فلز برای درمان کم خونی، دردهای مفصلی و ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شود.
• صنعت استیل
استیل، آلیاژی از آهن است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی و اکسیداسیون دارد. کروم و نیکل مهم‌ترین عناصر تشکیل دهنده این فلز هستند. البته فلز مس در ترکیب برخی محصولات استیل مانند میلگرد استیل 4PH-17 وجود دارد. این فولاد به دلیل مقاومت بالا در دماهای زیاد در بسیاری از صنایع به کار می‌رود. دیگر کاربردهای مس به شرح زیر است:
1. سیم‌های و لوله‌های مسی
2. دستگیره درب و سایر وسایل منزل
3. مجسمه سازی
4. آهنرباهای الکتریکی
5. موتورهای الکترومغناطیسی
6. کلیدها و تقویت کننده‌های الکتریکی
7. استفاده از آن در IC ها به جای آلومینیوم به علت خاصیت هدایت کنندگی بهتر
8. به عنوان جزئی از سکه‌ها

انواع مس:
• مس خالص
مس خالص بهترین نوع مس با کمترین ناخالصی بوده و میزان مس آن 99.999% است.
• مس با درجه خلوص بالا
این نوع مس مقدار قابل توجهی نقره دارد و میزان مس آن بین 99.3%-96% درصد متغیر است.
• برنج‌
این فلز از عناصر نیکل، آهن، روی و آلومینیوم تشکیل شده است. ترکیب کردن این عناصر با مس باعث می‌شود که کیفیت آن افزایش یافته و محصولاتی که با آن ساخته می‌شوند بهترین کارایی را داشته باشند.

مشخصات فنی مس:
مس یک فلز سنگین است که ساختار مقاومی داشته و در شرایط عادی خواص خود را حفظ می‌کند. در صورتی که این فلز به مدت طولانی در مجاورت گرمای زیاد قرار بگیرد سطح آن سیاه شده و بعد از مدتی کیفیت و کارایی آن کاهش پیدا می‌کند. مس فلزی نرم، مقاوم و غیر قابل احتراق است و بعد از پاره شدن طول آن بین 35 تا 50 درصد افزایش می‌یابد. مهمترین ویژگی‌های مس عبارتند از:
• هدایت الکتریکی بالا:
مس، رسانای خوبی برای جریان الکتریکی است و می‌تواند به راحتی جریان برق را از خود عبور دهد. این ویژگی باعث شده که مس به عنوان یکی از اجزای مهم در سیستم برق رسانی توسعه پیدا کند.
• هدایت حرارتی مس:
ویژگی دیگر مس، هدایت جریان گرما است به طوری که سایر فلزات چنین قابلتی را ندارند. به همین دلیل از آن برای ساخت ابزارآلاتی گرمایشی مثل مخازن آب گرم و تجهیزات سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شود.
• مقاوم بودن در برابر خوردگی:
یکی دیگر از مزیت‌ها و ویژگی‌های مهم مس این است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته و ماده‌های خورنده‌ای مثل محلول‌های نمکی، کانی‌های غیر اکسیدی و اسید‌ها نمی‌توانند به آن آسیب برسانند. قابلیت ضد خوردگی باعث شده که این فلز کاربرد گسترده‌ای در حوزه‌های دریایی و شیمیایی داشته باشد.
• داشتن پتانسیل آلیاژ
با استفاده از مس می‌توان آلیاژهای زیادی را تولید کرد اما فلزهای دیگر چنین خصوصیتی ندارند. برنز و برنج از مهمترین آلیاژهای این فلز هستند که به دلیل داشتن خواص ویژه در صنایع زیادی به کار می‌روند.
• داشتن املاح ضد میکروبی
مس به راحتی می‌تواند به سلول‌های باکتری‌ها و میکروب‌ها نفوذ کرده و آن‌ها را از بین ببرد. به دلیل این ویژگی‌ها از آن برای ساخت وسایل سرو غذا استفاده می‌شود.
• زیبایی
مس رنگی زیبا و سطحی شفاف و درخشنده دارد و در صنایعی که بر جنبه زیبایی فلزات متکی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه از مس در صنعت جواهر سازی استفاده می‌شود.
• انعطاف‌پذیر بودن
مس بسیار انعطاف‌پذیر بوده و چکش خواری بالایی دارد؛ به همین دلیل عمر مفید وسایلی که با استفاده از آن تولید می‌شود در مقایسه با نمونه‌های مشابه آن‌ها خیلی بیشتر است.

عوامل موثر بر قیمت مس:
• میزان استخراج فلز مس
میزان استخراج مس قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر قیمت مس در بازار بورس بر اساس همین مؤلفه تعیین می‌شود.
• میزان خلوص
یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت مس، درصد خلوص این فلز است. مثلاً مس‌هایی که میزان خلوص آن‌ها زیاد باشد در مقایسه با سایر انواع مس قیمت بالاتری دارند. زیرا برای استخراج و ساخت آن‌ها باید از تجهیزات گران ‌قیمتی استفاده شود. ناگفته نماند که مس با درصد خلوص بالا، کاربرد زیادی نداشته و صنایع محدودی از آن استفاده می‌کنند.
• میزان تقاضای بازار
میزان تقاضا و کشش بازار، قیمت این محصول را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر اوضاع اقتصادی خوب باشد این فلز با قیمت بالاتری مبادله می‌شود در حالی که رکودهای اقصادی باعث کاهش قیمت آن می‌شوند.
• فعالیت‌های اقتصادی جهان
قیمت مس بسته به کم و کیف فعالیت‌های اقتصادی دچار نوسان می‌شود. به عنوان مثال تغییرات نرخ بهره بانکی و تحولات شاخص‌های اقتصادی بر میزان قیمت مس تأثیر گذاشته‌اند.
• نوسان نرخ ارز
عامل دیگری که قیمت مس را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نوسانات نرخ دلار و یورو است. نرخ دلار و قیمت مس رابطه معکوسی با هم دارند اگر نرخ دلار کاهش پیدا کند قیمت مس افزایش می‌یابد. اما میان قیمت یورو با قیمت مس چنین رابطه‌ای وجود ندارد و آن‌‎ها معمولاً در یک راستا حرکت می‌کنند به طوری که اگر قیمت یورو افزایش پیدا کند قیمت مس نیز افزایش می‌یابد.
• قیمت نفت
قیمت نفت رابطه مستقیمی با قیمت مس داشته و آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
• نرخ تورم چین
چین یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان مس است و سالانه حجم قابل توجهی از این فلز را تولید می‌کند به طوری که نرخ تورم و رتبه اقتصادی آن می‌تواند قیمت مس را به طور چشم‌گیری تغییر بدهد. البته بزرگ‌ترین مصرف کننده مس نیز خود چین است.

محصولات تولید شده از مس:
• لوله مسی
لوله های مسی به‌ منظور انتقال آب، گاز، لوله‌ کشی سیستم گرمایش و تهویه مطبوع، در ساختمان‌‌های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند. این لوله‌ها در دو نوع نرم و سخت تولید می‌‌شوند. نوع نرم این لوله‌ها بسیار انعطاف‌پذیر بوده و از آن‌ها می‌توان در قسمت‌‌های مختلف تأسیسات ساختمان با زوایای مختلف، استفاده کرد اما نوع سخت آن‌‌ها مقاومت بالایی در برابر خوردگی و جوش پذیری دارند.
• ضایعات مسی
استفاده از ضایعات مس در صنایع مختلف به دلیل مقرون به صرفه بودن فرآیند بازیافت، بسیار زیاد است. امروزه فروش ضایعات مسی به منظور تولید سیم و کابل، ساخت انواع مخازن، مصالح ساختمانی، سیستم های تهویه هوا و لوله‌ها و صنعت الکتریک بسیار گسترده است. شما برای خرید ضایعات مس یا طلاع از قیمت ضایعات مس می‌توانید با آهن شهر پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.
• مفتول مسی
• مفتول مسی همان طور که از نامش پیداست، مجموعه‌ای از رشته سیم‌ها می‌باشد که به دلیل رسانایی الکتریکی زیاد در صنعت برق و الکترونیک به کار می‌رود. قیمت مفتول مسی به صورت روزانه تغییر می‌کند؛ بنابراین در هنگام خرید مفتول مسی اطلاع از قیمت روز آن برای خریداران بسیار اهمیت دارد.
• اتصالات مسی
جنس اتصالات مسی، از مس بوده و در ضخامت‌ها و ابعاد گوناگون تولید می‌شوند. این اتصالات در خطوط لوله کشی به کار رفته و شامل: سه راهی، انواع زانو، اتصالات U شکل برای تغییر زاویه و ... هستند. قیمت اتصالات مسی هم به عواملی مانند قیمت مس در بورس کالا، نرخ تورم و ... بستگی دارد. شما برای خرید اتصالات مسی می‌توانید به آهن شهر پاسارگاد مراجعه فرمایید.

قیمت لوله مسی در انواع مختلف:
برای تعیین قیمت لوله مسی روش مشخصی وجود ندارد زیرا مس یکی از فلزات ارزشمند در جهان است و قیمت آن به صورت روزانه تغییر می‌کند. قیمت انواع لوله مسی با یکدیگر فرق می‌کند. جداول موجود در وب سایت آهن شهر پاسارگاد به شما کمک می‌کنند تا از قیمت روز لوله مسی مطلع شوید.

قیمت لوله مسی کولر گازی:
امروزه برای ساخت و راه اندازی کولرهای گازی، از لوله مسی استفاده می‌کنند. تغییرات قیمت لوله مسی کولر گازی مانند سایر مقاطع، تحت تاثیر: قیمت مواد اولیه، قیمت مس، میزان عرضه، تقاضا و... است.

قیمت لوله مسی کیلویی:
لوله مسی معمولا به صورت شاخه‌ای یا کیلویی در بازار به فروش می‌رسد. به دلیل اینکه این محصول کاربرد زیادی در لوله کشی منازل و صنایع دارد اطلاع از قیمت آن برای خریداران بسیار مهم است.

خرید محصولات مسی:
همان‌طور که اشاره کردیم، محصولات زیادی از فلز مس تولید می‌شوند که کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. قیمت این محصولات وابسته به قیمت مس بوده و به صورت روزانه تغییر می‌کند. آهن شهر پاسارگاد یکی از عرضه کنندگان لوله و مفتول مسی در کشور است. شما برای خرید لوله، مفتول، ضایعات و اتصالات مسی می‌توانید با کارشناسان آهن شهر تماس حاصل فرمایید.
آهن شهر پاسارگاد در کنار شماست برای خرید حرفه ای

درخواست خرید

تماس با 49986000-021

صدور پیش فاکتور

در کمتر از 28 دقیقه

نحوه تسویه

به صورت نقدی و اعتباری

کنترل کیفیت

و بازرسی توسط کارشناسان

بارگیری و حمل

و ارسال به مقصد

تسویه نهایی

باقی مانده پرداختی

همکاری با بزرگان صنعت

پرسش و پاسخ

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

جهت توسعه این صفحه ستاره هدیه دهید
3/5